top of page

Členy ve francouzštině

Aktualizováno: 14. 3.

Zlepši své znalosti francouzských členů s tímto článkem! Nauč se rozdíl mezi neurčitými a určitými členy a jejich použití v různých situacích. Najdeš zde vysvětlení a příklady pro snazší pochopení. Tento článek není určen pouze pro začátečníky, ale pro všechny, kteří mají s členy problém.

Zlepši své porozumění francouzských členů. Francouzština má tři druhy členů - neurčité, určité a dělivé. Na rozdíl od češtiny, francouzština má pouze dva rody - mužský a ženský. V následující tabulce najdeš, jaké členy se používají s podstatnými jmény jednotlivých rodů.1. člen neurčitý – UN, UNE, DES -Více nespecifikované věci nebo o osoby (mluvíme o nich poprvé, česky nějaký/á/é) EX: Je connais UNE chanson française. As-tu DES questions? -Vyjádření „jeden, jedna, jedno“ EX: Avez-vous UN crayon ? J´ai rencontré UN Tchèque en France. -Příslušnost k nějaké skupině, druhu, po výrazech C´est nebo ce sont EX: C´est UNE infirmière. Ce sont DES tasses.


2. člen určitý – LE, L´, LA, LES -Mluvíme o něčem nebo někom konkrétním (v češtině můžeme přeložit jako ten, ta, to) EX: Je vais à L´école. Maman est dans LA cuisine. -Podstatné jméno je chápáno obecně EX: LE chien est un animal de compagnie. LE ciel est bleu. -Něco ojedinělého, jedinečného EX: LA terre est peuplée. LE soleil se lève. -Řadové číslovky EX: C´est LA dernière fois que je te le dis. -U dat, svátků LE 14 juillet. LE 24 mai 2020. -Pravidelné opakování u dnů (např. každý pátek...) EX: LE vendredi après-midi je ne travaille pas. -Po slovesech aimer, préférer, détester, adorer EX: Elle adore LE chocolat. Je préfère LE café au thé.


*Pozor u členů určitých v jednotném čísle (členy le pro mužský rod a la pro ženský rod) dochází ke změně pokud podstatné jméno začíná na samohlásku nebo němé H. Vysvětlení na příkladu níže: La assiette -> L´assiette Le hélicoptere -> L´hélicoptere Dvě samohlásky v tomto případě nemohou stát vedle sebe a člen se zkrátí a přidáme "apostrophe" = ´.


Hned si to procvičme :

  1. On dit que …… chien est le meilleur ami de l´homme.

  2. …. client a téléphoné.

  3. Il a …. belle voiture.

  4. Je connais …. quartier où tu habites.

  5. C´est …. chat de notre voisine.

  6. Je regarde … télé … samedi soir.

  7. …. maison où nous habitons se trouve près de …. Gare de Perrache.

  8. Mon frère travaille dans …. banque.

  9. Nous avons … habitude de faire …. ménage … dimanche.

  10.  …. France et …. République tchèque, ce sont …. beaux pays.


Chceš se dál zdokonalovat ve francouzštině?

Chceš rozumět francouzským filmům i bez titulků?

Chceš si poslechnout francouzské písničky nebo podcasty a rozumět, o čem se zpívá?

Chceš se domluvit s rodilými Francouzi bez jediného zaškobrtnutí?


Slyšíme samé ANO? Jediné, co musíš udělat je přidat se do francouzské výzvy na 30 dní, díky které posuneš svou francouzštinu na úplně novou úroveň a objevíš krásy francouzštiny a frankofonní kultury.


Přidej se ještě dnes : ZDE

2 670 zobrazení0 komentářů
bottom of page