top of page

5 tipů: Jak se učit francouzsky v prosinci?

Aktualizováno: 27. 11. 2023

Salut toi! Řekněme si to otevřeně, prosinec není jeden z těch měsíců, kdy máme nejvíc energie a motivace k učení. Proto jsme Ti sepsali 5 tipů, jak se francouzštinou obklopit a zároveň se dostat do vánoční atmosféry. On y va?


1. Pusť si do uší francouzské koledy

První tip je jasný, nalaď se na vánoční vlnu s francouzskými koledami a písničkami. S koledami se nepřestáváš učit francouzštinu, zkus se zaposlouchat a zjistit, o čem se v písni zpívá. Pokud nerozumíš, tak nevadí, najdi si text (ve francouzštině les paroles) a písničku si přelož. Při dalším poslechu už budeš vědět, o čem koleda je a navíc v ní uslyšíš slova, která sis přeložil/a.


Můžeš začít klasikou jako třeba Vive le vent nebo Douce nuit, ty známe všichni. Ale znáš třeba Petit papa Noël od Tino Rossi nebo už jsi slyšel/a, jak Céline Dion zpívá Joyeux Noël?


2. Připrav si nějakou francouzskou dobrotu

Všichni víme, že Francie je známá svým kulinářským uměním, co takhle připravit si kus Francie u Tebe doma?


Jak je to ale spojené s Tvojí francouzštinou? Najdi si recept ve francouzštině a připrav si podle něj nějakou tu dobrotu.

Inspirovat se můžeš na francouzských kulinářských webech jako třeba Marmiton, francouzský magazín Elle nebo třeba CuisineAZ, kde najdeš recepty a doporučení i od slavného šéfkuchaře Philippe Etchebest nebo třeba dezerty od Cyril Lignac. Mňam!3. A co třeba nějaký francouzský film?

Všichni známe Mrazíka nebo další známé americké vánoční filmy. Co takhle se ale mrknout na nějaký ten film ve francouzštině? Nemusí být nutně vánoční. Co bychom Ti doporučili?

  • Bienvenue chez les Ch'tis - Francouzská klasika, zábavná komedie o rozdílech a klišé ze severu a jihu Francie

  • Qu'est-ce qu'on a fait au bon dieu? - Spousta klišé a hodně srandy, vyšly dva díly a jsou super! Jako volné pokračování také nedávno vyšel film Made in China, který vypráví o jednom z hlavních hrdinů

  • Le diner de cons - neboli Blbec k večeři, možná znáš českou divadelní adaptaci, mrkni se i na francouzskou verzi

  • 8 Rue de l'humanité - Novinka na Netflixu, která vypráví o prvním lockdownu zajímavou a vtipnou formou.4. Udělej si seznam dárků ve francouzštině


Nakupování dárků se nevyhne nikdo, využij to jako příležitost ke studiu francouzštiny. Napiš si seznam dárků à acheter nebo déjà achetés a trénuj slovní zásobu.

Můžeš taky napsat une lettre au Père Noël se seznamem dárků, které bys chtěl/a dostat. Třeba přijdou až z Francie!5. Staň se členem Francouzského klubu

Dalším způsobem, jak posunout Tvoji francouzštinu výš je Francouzský klub, který je zárukou úspěchu ve francouzštině. Čeká Tě pravidelná porce slovíček, gramatiky a interaktivních cvičení, která se publikují každý pátek a ty náš až do středeční půlnoci na to je vypracovat. Je jen na Tobě, kdy je uděláš. Nezapomínáme ani na konverzace, vybrat si můžeš mezi skupinovými nebo individuálními.

Není na co čekat! Přidáš se k nám?

0 komentářů

Comments


bottom of page